wersja kontrastowa
rozmiar tekstu
Dziś jest środa, 22 styczeń 2020 00:25:00
Jesteś tutaj: Aktualności >

Czas wdzięczności za plony

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Pruszczu
ul. Główna 33
86 - 120 Pruszcz
tel.52 562 43 00
e-mail: pruszcz@pruszcz.pl

Punkt informacyjno-podawczy Tel. 52 562 43 05


Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Pruszczu
33 8170 0008 0000 0550 2000 0010

Wydział Komunikacji Starostwa - pokój nr 4,  Tel. 52 5683 233

Godziny pracy Urzędu od 01.01.2015
poniedziałek     7:15 - 15:15
wtorek             7:15 - 17:00
środa               7:15 - 15:15
czwartek          7:15 - 15:15
piątek              7:15  - 13:30

więcej informacji

12 wrzesień 2018 07:30 Czas wdzięczności za plony

Czas wdzięczności za plony

Tradycyjnie na zakończenie żniw parafianie z Serocka podziękowali za plony. 

Przed kościołem zgromadzili się licznie nie tylko parafianie, ale również starostowie z chlebem oraz przedstawiciele z 5 sołectw, które należą do parafii w Serocku z wieńcami. Starostą tegorocznych dożynek parafialnych byli Katarzyna i Janusz Domachowscy z Glinek. Wieńce dożynkowe przyniosły sołectwa: Łowinek, Brzeźno, Glinki. Nowy Jasiniec i Serock.

Tegoroczne plony zostały poświęcone w trakcie uroczystej mszy św. dziękczynnej, którą odprawił ks. 

Dariusz Cieszyński w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej. Po uroczystości w świątyni wszyscy udali się nad pobliskie jezioro Księże, ale w pierwszej kolejności zajechał tam korowód złożony przede wszystkim z starych ciągników rolniczych, który wcześniej przejechał ulicami Serocka.

Tutaj na wszystkich czekała doskonała zabawa a jak powiedzieli nam niektórzy uczestnicy spotkania super integracyjny piknik. 

- Takich dożynek nie było jeszcze w Serocku- mówi Kamil Marunowski.- Najpierw wiele dni wcześniej postawiliśmy figury ze słomy w centrum wsi, potem zaczęliśmy przygotowywać teren nad jeziorem.

Dożynki to mój konik, ale beż pomocy ludzi z sołectwa nie byłoby tak udanej imprezy. Tym bardziej, że dopisała nam w tym roku pogoda a tak zazwyczaj mieliśmy deszczowe dożynki. Piękny korowód to zasługa nie tylko rolników. W tym roku postawiliśmy na stare polskie ciągniki rolnicze. To taki nasz hołd dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego w roku stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każdy kierowca miał kapelusz i koszulę w kratkę. W różny sposób pomogli nam również sponsorzy. My mogliśmy wydać na całą imprezę z funduszu wiejskiego tylko tysiąc złotych. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Oglądając zainteresowanie naszą impreza już w głowie rodzą się nowe pomysły na kolejny rok. Jakie ? Nie mogę tego zdradzić- dodał z uśmiechem na zakończenie.

Tutaj na każdego czekały kiełbaski, które należało samemu sobie upiec przy ognisku a Marzena Bentlejewska serwowała przygotowaną przez siebie pyszną zupę dyniową. Wszystkie napoje, kiełbaski itd. były w tym dniu oczywiście darmowe. O ilości osób biorących udział w pikniku niech świadczy fakt, iż 200 przygotowanych wcześniej kiełbasek na grilla rozeszło się w ciągu pół godziny.  

Ogłoszono wśród uczestników uroczystości dożynkowych konkurs na najładniejszy ciągnik, który brał udział w korowodzie. Większość głosowała na Ursus C 328, którego właścicielem jest Przemysław  Gładykowski. Nagroda trafiła zarówno do właściciela ciągnika jak i do osoby, która została wylosowana z wszystkich kuponów biorących udział w konkursie.

- Cieszę się, że dożynki z roku na rok nabierają kolorytu, jest coraz więcej pomysłów, atrakcji- mówi sołtys Elżbieta Jurkiewicz. – I pogoda była fantastyczna, i dopisali rolnicy oraz inni goście. Coraz więcej przychodzi mieszkańców z Serocka na piknik a to jest przecież doskonała integracja dla wszystkich. Nie ukrywam, że to w znacznej mierze zasługa Kamila Marunowskiego, naszego członka rady sołeckiej. On jest tym motorem do takich działań. On w fantastyczny sposób zajął się organizacją dożynek, wkłada w to swój talent, serce. Ja byłam tylko koordynatorem całego przedsięwzięcia.

Miejsce, w którym były przygotowane dożynki jest fantastyczne. Dużo zrobiliśmy już tutaj nad jeziorem porządków, ale przed nami jeszcze sporo wyzwań. Pomagał tutaj także Wojciech Chmieliński, rodzina Kamila Marunowskiego i inni. Za rok będzie tutaj jeszcze piękniej. Miło, że mamy taki młody aktyw, który się tym wszystkim zajął- dodaje. Swoja pomocą w przygotowaniu pikniku służyli członkowie Stow. „Aktywna Młodzież” oraz druhowie z miejscowej OSP.   

Nie zabrakło również wspólnego śpiewania przy akompaniamencie gitarowym Macieja Różyckiego a potem miała miejsce dobra zabawa taneczna. W tym dniu członkowie rady sołeckiej nie zapomnieli o urodzinach sołtys Elżbiety Jurkiewicz, która otrzymała bukiet wspaniałych kwiatów a wszyscy zaśpiewali solenizantce sto lat ! W dożynkach i pikniku wziął udział również wójt Dariusz Wądołowski, Przewodniczący Rady Gminy Pruszcz Przemysław Sznajdrowski, ks. Dariusz Cieszyński.

Piknik poprowadził Maciej Różycki oraz Kamil Marunowski a muzykę serwował syn Macieja- Patryk.

Należy na koniec zaznaczyć, iż po mszy św. również w Łowinku i Brzeźnie miały miejsce pikniki dożynkowe. 

KP

„Czas Świecia” 7 wrzesień 2018 r.    
 

FOTORELACJA 

 

 

 

Wróć

Kalendarz imprez

Styczeń 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Filmy

Flesz 14-12-2018
Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.