wersja kontrastowa
rozmiar tekstu
Dziś jest środa, 19 czerwiec 2019 23:34:27
Jesteś tutaj: Aktualności >

Regionalne Kalendarium Historyczne powsta...

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Pruszczu
ul. Główna 33
86 - 120 Pruszcz
tel.52 562 43 00
e-mail: pruszcz@pruszcz.pl

Punkt informacyjno-podawczy Tel. 52 562 43 05


Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Pruszczu
33 8170 0008 0000 0550 2000 0010

Wydział Komunikacji Starostwa - pokój nr 4,  Tel. 52 5683 233

Godziny pracy Urzędu od 01.01.2015
poniedziałek     7:15 - 15:15
wtorek             7:15 - 17:00
środa               7:15 - 15:15
czwartek          7:15 - 15:15
piątek              7:15  - 13:30

więcej informacji

04 styczeń 2019 10:15 Regionalne Kalendarium Historyczne...

Regionalne Kalendarium Historyczne powstało w Zbrachlinie

Setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości zainspirowała społeczność szkolną w Zbrachlinie do opracowania Regionalnego Kalendarium Historycznego opisującego działalność stuletniej polskiej szkoły w Zbrachlinie 1918 - 2018. Pokłosiem projektu było jego uroczyste podsumowanie.

 

Przed I wojną światową funkcjonowała tutaj od 1894 r. ewangelicka szkoła niemiecka a po I wojnie światowej powstała Polska Szkoła Powszechna.  W czasie II wojny światowej w okresie okupacji niemieckiej w Zbrachlinie nie było tajnego nauczania. W budynku szkolnym widniały kraty, bowiem mieścił się tu obóz jeńców angielskich oraz ochronka dla niemieckich dzieci. Po II wojnie światowej zaczęła funkcjonować czteroklasowa Polska Szkoła Powszechna I stopnia, która nie była szkołą rozwojową, a więc uczniowie po ukończeniu tej szkoły nie mogli podjąć nauki w gimnazjum. Później, tak jak w całym kraju, szkoła była siedmio-, a potem ośmioklasowa. W 2003 r. w Zbrachlinie powstało Gimnazjum nr 3, a sześcioklasowa Szkoła Podstawowa była w Niewieścinie. Obecnie do szkoły w Zbrachlinie uczęszczają uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Niewieścinie oraz kończąca rok szkolny kl. III gimnazjalna.

 

Od wielu lat w Zbrachlinie realizowany jest innowacyjny Program Regionalny dostosowany do potrzeb społeczności szkolnej i lokalnej. Realizowano tu wiele projektów regionalnych, których owocem były ścieżki dydaktyczne w Dolinie Wisły, tablice informacyjno- turystyczne usytuowane w terenie oraz publikacje i przewodniki. Po upadku komunizmu w Polsce, społeczność szkolna w Zbrachlinie zaczęła spisywać z najstarszymi mieszkańcami wsi wydarzenia historyczne, które miały miejsce na Ziemi Świeckiej, odkrywała nowe karty historii. Poszukiwano walorów historycznych, przyrodniczych i kulturowych oraz opracowano  wiele przewodników o Ziemi Nadwiślańskiej powiatu świeckiego. Poszukiwano też ludzi zasłużonych dla regionu i rozpoczęto z nimi cykl spotkań. 

W 2001 r. doprowadzono do nadania Szkole Podstawowej w Zbrachlinie imienia Kazimierza Łusiewicza- miłośnika przyrody, historii i kultury Ziemi Świeckiej. W 2009 r. szkoła otrzymała imię  Gimnazjum nr 3 Ziemi Nadwiślańskiej, a honorową listę ludzi zasłużonych otwiera Kazimierz Łusiewicz. Placówka otrzymała również sztandar.  

- Poznawaliśmy regionalne zwyczaje i tradycje- mówi nauczycielka i zarazem regionalistka Krystyna Zbielska. - Miała miejsce uroczystość, podczas której społeczność piekła chleb, wyrabiała masło, brała udział w darciu pierza, warsztatach wikliniarskich. Uczniowie poszukiwali stary sprzęt gospodarstwa domowego. Dzięki temu w Zbrachlinie została otwarta Izba Regionalna.

Poszukiwano też informacji nt. działań wojennych prowadzonych na naszych terenach, a w szczególności obozu przejściowego dla Polaków w Luszkówku i siedziby Niemców w pałacu Zgromadzenia Sióstr Pasterek. Przeprowadzano wywiady nt. działalności Rolników Solidarności, biorących udział w spotkaniach w Topolnie i w strajku bydgoskim oraz informacji na temat codziennego życia w PRL-u- dodała.

Do sukcesów szkoły, oprócz innowacyjnej edukacji regionalnej, należą autorskie programy z j. angielskiego, z programowania i edukacji medialnej. Od wielu lat uczniowie uzyskują bardzo wysokie wyniki z egzaminu zewnętrznego z części matematyczno- przyrodniczej i j. angielskiego. Szkoła otrzymała wyróżnienie Marszałka Kujawsko-Pomorskiego za najwyższy wynik z egzaminu z części matematyczno- przyrodniczej wśród szkół w województwie biorących udział w projekcie „Rok nauk ścisłych”. Kolejne sukcesy to najwyższe wyniki z egzaminu zewnętrznego w gminie Pruszcz i uzyskanie wyróżnienia Wójta Gminy-Lider Edukacji 2016, 2017, 2018. Warto w tym miejscu dodać, iż Wojciech Kulik zakwalifikował się do etapu Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z geografii i matematyki. W gminie do konkursu z matematyki zakwalifikowały się 2 osoby, nikt z biologii i geografii. Natomiast Oskar Kardach zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego z biologii i chemii.

Społeczność szkolna uczestniczyła w przez wiele lat w akcji charytatywnej „Adopcja serca”, w wyniku, której udało się wykształcić dwoje afrykańskich dzieci. Sukcesy szkoły to laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty oraz laureaci i finaliści  Ogólnopolskiego Konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”, Wojewódzkiego Konkursu „Bliżej ekologii”, „Eko – Chemia”, Regionalnego Konkursu: „Przyroda regionu i ochrona środowiska”, „Las szansą na zdrowie”, „Jestem młodym ekologiem”, „Jestem młodym przyrodnikiem”. Zaproszono ich wraz z rodzinami na uroczystość odsłonięcia Regionalnego Kalendarium Historycznego 1918-2018, na którym umieszczono ich sukcesy. Są to następujący absolwenci: Marcin Bociek, Michalina Oczadło, Wojciech Zyś, Justyna Kulik, Małgorzata Ziaja i Szymon Baumgart. Na uroczystość odsłonięcia Regionalnego Kalendarium Historycznego 1918-2018 zaproszono też innych absolwentów z pasją:

ks. doktora hab. nauk teologicznych Wiesława Śmigla- profesora nadzwyczajnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który był w latach 2012-2017 biskupem pomocniczym Diecezji  Pelplińskiej, a od 2017 r. jest biskupem diecezjalnym Diecezji  Toruńskiej.

Karola Lewandowskiego- zaangażowanego w działania na rzecz drugiego człowieka, sołtysa wsi Niewieścin, radnego Gminy Pruszcz i pasjonata nowoczesnego rolnictwa.

Angelikę Buchholz zakochaną w muzyce, wokalistkę zespołu Beta , dyrygentkę chóru „Biedronki”, wykonawczyni hymnu szkolnego „Powrócisz tu”. Kalendarium merytorycznie opracowała regionalistka Krystyna Zbielska, a graficznie Dorota Dastych. Sponsorem wydruku ściennego kalendarium o wymiarach 6m/2m jest prezes firmy „Radbox” Radosław Podgórski. Uroczystego odsłonięcia dokonał wicestarosta Powiatu Świeckiego Franciszek Koszowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Niewieścinie Iwona Manys oraz Krystyna Zbielska. Ks. kanonik Andrzej Regent dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej. Następnie wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu.

Całe spotkanie poprowadziła Anna Skrzat.

KP

„Czas Świecia” 28 grudzień 2018 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wróć

Kalendarz imprez

Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Filmy

Flesz 14-12-2018
Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.