wersja kontrastowa
rozmiar tekstu
Dziś jest środa, 19 czerwiec 2019 22:57:10
Jesteś tutaj: Aktualności >

Tryskająca humorem i uśmiechem stulatka !

Dane Urzędu

Urząd Gminy w Pruszczu
ul. Główna 33
86 - 120 Pruszcz
tel.52 562 43 00
e-mail: pruszcz@pruszcz.pl

Punkt informacyjno-podawczy Tel. 52 562 43 05


Nr konta bankowego:
Bank Spółdzielczy w Pruszczu
33 8170 0008 0000 0550 2000 0010

Wydział Komunikacji Starostwa - pokój nr 4,  Tel. 52 5683 233

Godziny pracy Urzędu od 01.01.2015
poniedziałek     7:15 - 15:15
wtorek             7:15 - 17:00
środa               7:15 - 15:15
czwartek          7:15 - 15:15
piątek              7:15  - 13:30

więcej informacji

09 styczeń 2019 14:56 Tryskająca humorem i uśmiechem stulatka...

Tryskająca humorem i uśmiechem stulatka !

W miejscowości Łaszewo, gmina Pruszcz 100 lecie urodzin obchodziła Maria Helena Sworowska z domu Kuffel. Urodziła się w Świekatowie 8 grudnia 1918 roku. Uroczystość rodzinna miała miejsce w miejscowej świetlicy wiejskiej natomiast wójt Dariusz Wądołowski i kierownik USC odwiedzili jubilatkę dwa dni później w jej domu.

Jubilatka urodziła się w Świekatowie, jej rodzice mieli gospodarstwo rolne o powierzchni 12 ha. Razem było ich 17 rodzeństwa. Z pierwszego małżeństwa 6 i z drugiego 11. Szkołę Powszechną ukończyła w swojej rodzinnej miejscowości. Pracowała wspólnie z rodzicami na gospodarstwie. W okresie II wojny światowej byli porozrzucani w terenie po okolicznych miejscowościach, gdzie pracowali u Niemców. Jubilatka wraz z bratem i rodzicami została w Świekatowie, ale nie na swoim gospodarstwie. Dwa dni przed wybuchem wojny ich dom, jak wiele innych w Świekatowie został spalony na skutek bombardowania przez Niemców. Mieszkali u sąsiada a potem przez dwa lata na terenie swojej posesji w piwnicy. Jak wspomina jubilatka było wówczas bardzo mroźno. I w taki mróz trzeba było np. pracować przy omłotach. Pani Maria żartowała podczas naszego spotkania, że skończyła się wojna to i skończyły się te straszne mrozy.

Przyszły mąż, Alfons został zaciągnięty do wojska przed wojną a podczas działań wojennych na terenie obecnej Ukrainy, kiedy żołnierze musieli się poddać Rosjanie wywieźli ich w głąb ZSRR. On wraz z dwójką kolegów z Tuszyn i ze Świecia uciekli z tego składu i trzy miesiące szli nocami do kraju.  

Po wojnie, 5 kwietnia 1945 r. Jubilatka zawarła związek małżeński z Alfonsem Sworowskim. Zarówno ślub kościelny jak i cywilny odbył się w Świekatowie. Poznali się w ten sposób, że przyszły małżonek jeździł po wsiach, skupował jajka z którymi następnie jeździł na targ. Często też widzieli się w kościele w Świekatowie. I tak zaiskrzyła ta miłość. Niejednokrotnie przyszły mąż jeździł do gospodarstwa przyszłej żony i kosił zboże kosą a Maria wiązała za nim snopki.

Tutaj w Łaszewie jego rodzice kupili gospodarstwo w 1932 r. Po wojnie mąż Marii pracował jeszcze dwa lata jako policjant w Grucznie by następnie podjąć pracę na gospodarstwie. Pierwsze ich własne gospodarstwo miało 5 ha, potem stopniowo dokupywali ziemi aż do 14 ha włącznie. Na początku było bardzo ciężko, mieli tylko konia i kosę. Obecny dom, w którym mieszka Jubilatka został wybudowany w latach sześćdziesiątych. Wcześniej stał w tym miejscu drewniany, jak wiele jemu podobnych w tamtych latach. Były one wybudowane przez państwo i każdy mógł je nabyć. Państwo Sworowscy mieli sześcioro dzieci. Doczekali się 8 wnuków i 6 prawnuków. Jej mąż zmarł w roku 2004. Tutaj warto zaznaczyć, iż był on inicjatorem budowy świetlicy wiejskiej w Łaszewie.  

( Dzieci opowiedziały mi ciekawy fakt z życia jubilatki. Otóż w czasie II wojny światowej jeździła za pozwoleniem jednego z Niemców ze Świekatowa pociągiem po zakupy dla niego do Gdańska. Korzystając z takiej możliwości w tamtą stronę wiozła różną żywność do lagru w Gdańsku, gdzie przebywali mieszkańcy z okolicznych miejscowości. M.in. z Łowina. I w ten sposób dowiedziałem się, że dostarczała również żywność dla mojego ojca, Ernesta Pardo i dziadka Bolesława).     

Pani Maria bardzo lubiła czytać książki, robiła na drutach, szyła. Od dwóch lat nie bierze igły w ręce ponieważ ma problem ze wzrokiem. Ale nadal czyta „Czas Świecia” i jak powiedziały dzieci pani Marii  zawsze z niecierpliwością czeka na prasę. Ma bardzo dobrą  pamięć do różnych zdarzeń, dat urodzin itd. Była znakomita w grze w karty. U niej rodzina była na pierwszym planie. Gospodarstwo, wychowanie dzieci a w latach 1951-1965 prowadziła  również sklep w Łaszewie.   

W świetlicy wiejskiej w Łaszewie miała miejsce rodzinna uroczystość związana ze stuletnimi urodzinami Marii Sworowskiej. Na sali pojawiły się cztery pokolenia gości. Mszę św. odprawił ks. Dariusz Okoński z rodziny jubilatki. Były serdeczne życzenia od najbliższych, ks. Romualda Demskiego, proboszcza parafii w Polskich Łąkach, sołtysa i rady sołeckiej, Matek Różańcowych do którego należy Maria Sworowska Dwa dni później w domu u jubilatki gościł wójt Dariusz Wądołowski oraz kierownik USC Adam Pszczoliński. Były gratulacje i życzenia kolejnych długich lat w zdrowiu i szczęściu rodzinnym. W liście gratulacyjnym czytamy: „Szanownej Jubilatce Marii Sworowskiej z okazji 100 rocznicy urodzin, zdrowia, wszelkiej pomyślności, błogosławieństwa bożego oraz kolejnych wspaniałych jubileuszy życzy wójt Gminy Pruszcz Dariusz Wądołowski”.

Natomiast Prezydent RP Andrzej Duda przesłał list następującej treści: „Wielce Szanowna Pani, Dostojna Jubilatko ! Proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje i życzenia z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy Pani Urodzin-roku wyjątkowym- Stuleciu Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. Ten szczególny jubileusz to sprawa bliska sercu wszystkich Polaków, to święto całej polskiej wspólnoty i każdego obywatela. To wielkie wydarzenie jest również Pani osobistym świętem. Jest okazją, by wyrazić Pani wdzięczność za trudy pracowitego życia, za miłość i troskę o najbliższych. Proszę zatem przyjąć najlepsze życzenia zdrowia, pomyślności i satysfakcji z przebytej drogi życiowej. Drogi wpisanej w ostatnie stulecie naszych dziejów ojczystych, w których, mimo dramatów wojen i szykan totalitarnego ustroju udało się uratować narodową dumę i tożsamość przekazując wolną i demokratyczną Polskę następnym pokoleniom.”

Do Jubilatki nadeszły również listy gratulacyjne od Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Premiera RP Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Do najserdeczniejszych życzeń dołącza się nasza redakcja „Czasu Świecia”.

KP

„Czas Świecia” 4 styczeń 2019 r.

 

 

Wróć

Kalendarz imprez

Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Filmy

Flesz 14-12-2018
Musisz zainstalowa Flash Player'a oraz włączyć obsługę JavaScript.